Zvanično otvaranje XXIII festivala bosanskohercegovačke drame Zenica 2024. je bilo u četvrtak, 23. maja u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica. Počast otvaranja ovogodišnjeg, dvadeset i trećeg izdanja Festivala je pripala prof. dr. Zehri Kreho.
Pored zvaničnog otvaranja Festivala, iste večeri je u okviru Pratećeg programa otvorena izložba „Poezija“ Ismara Žalice, sa grafikama i ilustracijama iz knjige „Poezija Miodraga Žalice“. Izložbu je otvorio sam autor Ismar Žalica i biće dostupna publici tokom cijelog Festivala. Izložba je nastala kao dio knjige „Poezija Miodraga Žalice“ koja je objavljena od strane Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ Sarajevo.
Takmičarski program ovogodišnjeg Festivala je započet iste večeri u 20 sati u Zeničkom pozorištu premijernom festivalskom izvedbom predstave „Kiselina“ po tekstu Asje Krsmanović, u režiji Nermina Hamzagića i u koprodukciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, XXIII festivala bosanskohercegovačke drame Zenica 2024. & Scene MESS Sarajevo.
Reditelj Nermin Hamzagić kaže: „Rad na pripremanju zimnice, kao tradicionalna aktivnost, postaje povod za okupljanje ove izolovane porodice. Izrada kiseline jednom godišnje na kraju ljeta postaje ritual lišen svrhe osim želje da se privremeno okupe, da budu ‘normalni’ barem na tren. Generacijski sukob se ogleda u različitim pogledima na život, smrt, odnos prema bližnjima i obaveze prema kulturnim tradicijama. Snaga ovog komada leži u njegovoj iskrenosti i poziva na introspekciju o vlastitom odnosu prema životu i smrti.“
U predstavi igraju: Gordana Boban, Mirvad Kurić, Selma Mehanović i Benjamin Bajramović. Dramaturg predstave je Asja Krsmanović. Scenografiju je osmislila Sabina Trnka, kostimografija je Irmi Saje, a muziku je komponovao Enes Zlatar.
U petak, 24. maja u okviru Pratećeg programa XXIII festivala bosanskohercegovačke drame, će biti održane dvije promocije. U 19 sati će biti promovisano izdanje Sterijinog pozorja, a u 19:30 sati knjiga „Zlatni geler“ autora Almira Imširevića. Obje promocije će se održati u Konferencijskoj sali Bosanskog narodnog pozorišta Zenica.
Iste večeri, u 20 sati na Velikoj sceni Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, bit će izvedena druga predstava u okviru Takmičarskog programa „Jedan je Muhammad Ali“ autora Almira Imširevića, u režiji Dine Mustafića i u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo.
Ovogodišnji Festival bosanskohercegovačke drame je počeo 23. maja i trajat će do 31. maja. Tri žirija će dodijeliti festivalske nagrade: Stručni žiri u sastavu: teatrologinja, dramaturginja i rediteljica Dubravka Zrnčić-Kulenović, pisac Darko Cvijetić i dramaturg Dragan Komadina. Žiri novinara će činiti: Ines Baždalić, Maja Begtašagić i Mladen Bićanić, a Žiri publike: Ajla Đidić, Dženan Ajdinović i Sanel Jalmanović. Nakon svake predstave iz Takmičarskog programa, bit će organizovane diskusije.
Izvor: ( www.bnp.ba / Izvor.ba )



