U ZDK-u registrovano 839 slučajeva morbila, najviše u Kaknju, Zenici i Visokom

– U roku od šest mjeseci na području Zeničko-dobojskog kantona (od 1. januara do 27. juna) zabilježeno je ukupno 839 slučajeva oboljelih od morbila, što ukazuje na alarmantan porast broja oboljelih od te bolesti, izjavio je dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane (INZ) Zenica.

On ističe da jedno zaraženo dijete može zaraziti 31 nevakcinisano dijete u ovom kantonu, što će dodatno zakomplikovati epidemiološku situaciju.

– Za nevakcinisano dijete rizik od komplikacija koje donose morbili je izuzetno visok. To mogu biti upala srednjeg uha, upala pluća, ozbiljna upala mozga, dijareja, enteropatija, gubitak proteina, manjak vitamina A, pa čak i potencijalno sljepilo u djetinjstvu. Nažalost, u određenim slučajevima može doći do smrtnog ishoda, upozorava dr. Kozica.

Najviše oboljelih u Zeničko-dobojskom kantonu je u Zenici (315), Kaknju (314) i Visokom (118), upravo u područjima sa niskim stepenom vakcinacije, što rezultira slabim kolektivnim imunitetom.

– Primjeri dobre prakse su mjesta poput Maglaja, Doboja Juga, Tešnja, Usore, Olova, Vareša, Breze, gdje je visok stepen vakcinacije doveo do velikog kolektivnog imuniteta i smanjenja broja oboljelih, naglašava dr. Kozica.

INZ posebno apeluje na roditelje čija djeca nisu vakcinisana u Kaknju, Zenici i Visokom da odvedu svoju djecu na vakcinaciju protiv morbila, kako bi zaštitili svoju djecu i pratili primjer mjesta sa visokim kolektivnim imunitetom.

– Vakcine protiv morbila su efikasna prevencija, što potvrđuje osoba vakcinisana 1971. godine, a koja i dalje ima visok nivo antitijela na morbile, ističe Kozica.

Najefikasnija epidemiološka mjera protiv morbila je vakcinacija. Stoga, iz INZ-a pozivaju roditelje da iskoriste školski raspust za vakcinaciju svoje djece prije početka nove školske godine.

INZ

Izvor: ( inz.ba / Izvor.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima