back to top

Bašić-Hamzić za TVSA: Savjetujem pacijente da shvate kako posao nije jedini segment njihovog života(video)

Da li osjećate umor, gubitak motivacije, pojačane emocionalne reakcije, da li se radi o burnout-u. O svemu ovome razgovarali smo sa Neira Bašić – Hamzić, specijalistom psihijatrije u Sarajevskom jutru od koje smo tražili odgovore na pitanja šta je burnout i kako ga prepoznati?

U današnje vrijeme burnout jedan je od najčešćih psihičkih poremećaja, to je stanje gdje dolazi do emocionalnog i psihičkog premora. Usljed različitih poslovnih obaveza. Glavna karakteristika je osjećaj stalnog umora, ali za razliku od hroničnog umora, burnout dovodi do smanjene efikasnosti na radnom mjestu, pa u kasnijoj fazi i do raznih oboljenja.

-Svjedoci smo kako živimo u brzom tempu žiovta, da je teško doći do posla , bez obzira na obrazovanje i kvalifikacije, stoga danas većina radnika prihvata bilo kakve uvjete samo da bi imao zaposlenje. Usljed toga dolazi do nastanka tog sindroma, gdje čovjek ne postaje samo na radnom mjestu nefukcionalna, nego to prenosi i u svoje privatnu sferu bivstvovanja, kazala je dr Bašić Hamzić. Smatra da zbog toga dolazi do narušavanja porodične dinamike, odnosa sa emotivnim partnerom, te sa djecom. Radi se o stanjima koja mogu nastati kao posljedica burnout sindroma, naglasila je. Nadalje pojašnjava da taj sindrom prolazi kroz određene faze, prva faza je tzv “medenog mjeseca”, to je početak radnog vijeka, oduševljenje radnim mjestom, idealizacija posla.

-Sve su to normalne rekacije navodi dr Bašić Hamzić, jer se u toj fazi najviše poslovno dajemo, gradeći karijeru. Nakon toga, kreće emocionalna iscrpljenost i prelazi u fazu stagniranja, nekog razočarenja, kad čovjek shvati da ne može više tim tempom da radi, da narušava kako svoje mentalno tako i somatsko stanje. Poslije toga, dolazi faza kada se čovjek želi distancirati od svega toga. U toj fazi osjećamo da nismo funkcionalni, javljaju se kognitivne smetnje, kao što je pad pažnje, koncentracije, nadalje, javljaju se simptomi iz oblasti anksioznosti, depresije, osoba nije zadovoljna sa radnim mjestom, govore često da odlaze sa tegobom na posao, mogu se pojaviti problemi gastrointestalnog takta, zbog toga što se najviše serotoninskih receptora, koji su zaduženi za raspoloženje, nalaze upravo u crijevima.

Zanimanja koja su najviše pogođena burnoutom, su medicinski djelatnici, policija, vatrogasci, socijalni radnici, odnosno osobe koje u svom poslu imaju najviše interakcije sa drugim osobama. Za pomoć se obraćaju najviše osobe srednje dobi, a kako u medicinskoj klasifikaciji dijagnoza nemamo burnout, najčešće to zovemo poremećajima ponašanja, navodi.

Posao je samo jedan dio života, pored toga imamo privatni život, prijatelje, druženja, aktivnosti koje nas ispunjavaju, to je moj savjet osobama koje se susreću sa ovim problemima, i da prije svega izbjegavaju toksične ljude, poručila je psihijatrica.

www.tvsa.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima