U tom gradu aktivna su dva poznata prerađivača mlijeka koji otkupljuju sirovo mlijeko od farmera.
Posla ima i radi se punom snagom.
Jedan od najuspješnijih proizvođača je Mirsad Suljić iz Vučkovaca, koji već godinama ima farmu muznih krava. Posjeduje visoko kvalitetna grla koja daju velike količine mlijeka.
„Trenutno imam 42 grla, 25 muznih krava i 14 junica, svaki dan dostavim mlijeko mljekari. Posla ima i radi se puno. Mjesečna proizvodnja je oko 22 tone sirovog mlijeka. Uskoro ćemo nabaviti laktofriz i olakšati si posao. Imamo vlastitu mehanizaciju. Obaveze su velike, ali imamo i zaradu zbog premije koja puno znači mljekarima“, kaže Suljić.
Za tri godine ovaj farmer odlazi u zasluženu penziju, a poslove će nastaviti njegov sin. Iako je zadovoljan proizvodnjom mlijeka, nije zadovoljan otkupnom cijenom.
„Većinom sam zadovoljan, iako bi cijena otkupa mogla biti veća. Trenutno mi je plaćeno 87 feninga po litru plus PDV. Takva cijena je zbog nedostatka konkurencije, dok se u drugim mjestima plaća više po litru sirovog mlijeka. Sreća je što imamo premiju, bez nje bi zatvorili farmu. Kao domaći proizvođači smo ugroženi“, ističe Suljić.
Govori da svaki mjesec kupuje 10 tona stočne hrane koja košta osam hiljada KM, troškove veterinara i osiguranja radnika također pokriva novčanim sredstvima.
Mirsad Suljić prvi farmer u BiH koji je nabavio moderan traktor
Suljić je prvi farmer u BiH koji je kupio moderan traktor za poljoprivredne poslove. Osim nabavke savremene mehanizacije, ove godine je obnovio i stočni fond. Iako je posao poljoprivrednika zahtjevan, Suljić kaže da nađe vremena i za odmor.
„Nabavili smo novi traktor za 95 hiljada KM, također smo nabavili junice. Sve je moguće, ali mora se raditi. Veliki su troškovi, ali ne štedim na hrani za stoku. Imamo vremena za sve, samo treba organizovati“, ističe.
Navodi da je posao poljoprivrednika danas lakši zbog mehanizacije koja olakšava rad na oko 17 hektara zemlje.
„Ranije je bilo teže jer se sve radilo ručno, muzlo se krave ručno, mlijeko se nosilo na pijacu, a danas je sve drugačije i mnogo lakše. Sve što sam postigao, postigao sam svojim radom i zbog toga sam sretan“, dodaje.
Podsticaji od 2,2 miliona KM
Pomoćnik gradonačelnika Gradačca Senad Džombić ističe da proizvođači mlijeka na tom području ostvaruju podsticaj od 2,2 miliona KM godišnje, od čega je 1,8 miliona KM iz federalnog i 400 hiljada KM iz kantonalnog izvora.
„U BiH se godišnje otkupi oko 260 miliona litara sirovog mlijeka, od toga 85 miliona litara otkupe dva renomirana prerađivača registrirana u Gradu Gradačcu. Imamo 120 proizvođača koji godišnje proizvedu oko 3,7 miliona litara mlijeka i dostave ih prerađivačima“, kaže Džombić.
Grad Gradačac pomaže proizvođačima kroz organizaciju i finansiranje protivgradne zaštite koja štiti velike površine poljoprivrednih usjeva.
Gradačac se može pohvaliti brojnim domaćinstvima koja se bave uzgojem različitih poljoprivrednih kultura. Raduje ih najava Vlade Federacije BiH o olakšicama za poljoprivrednike prilikom dobijanja kredita, što će im omogućiti da unaprijede domaću proizvodnju hrane, moderniziraju procese i povećaju konkurentnost na tržištu.
Objava Gradačac: Godišnje se proizvede oko 3,7 miliona litara mlijeka, polovina ide u izvoz. Prvi put se pojavila na Business Magazine.
Izvor: ( business-magazine.ba / Izvor.ba )



