back to top

Otkrivena tajna trajnosti Kineskog zida!

Znanstvenici su uspjeli riješiti “misterij” izdržljivosti drevnog Kineskog zida … Znanstvenici su došli do otkrića analizirajući segmente Kineskog zida koji se proteže više od 21.000 kilometara, a izgrađen je … .

stoljećima, počevši od 221. pr. Kr., kao način zaštite zemaljskih carstava izvana. svijet.

Veliki dijelovi Kineskog zida “drže se na okupu” ili izdržljivi stotinama godina zahvaljujući “biokorama”, tankim slojevima organskih materijala koji su pomogli u zaštiti arhitektonskog čuda od erozije.

Znanstvenici su do otkrića došli analizirajući dijelove Kineskog zida, koji se proteže više od 21.000 kilometara i građen je stoljećima, počevši od 221. pr. Kr., kao način zaštite carstava zemlje izvana. svijet.

Tijekom gradnje, drevni radnici često su koristili nabijenu zemlju, što je uključivalo mješavinu organskih materijala kao što su zemlja i šljunak zbijeni zajedno, kako bi izgradili masivni zid. Iako ti materijali mogu biti podložniji eroziji od drugih materijala, kao što je tvrdo kamenje, oni često pomažu u promicanju rasta “biokora”.

Ova živa štukatura sastoji se od cijanobakterija (mikroorganizama sposobnih za fotosintezu), mahovina i lišajeva koji pomažu u jačanju strukture, posebno u sušnim i polusušnim dijelovima zemlje, prema studiji objavljenoj u petak (8. prosinca). u časopisu Science Advances.

“Drevni graditelji znali su koji materijali mogu učiniti strukturu stabilnijom”, rekao je koautor studije Bo Xiao, profesor znanosti o tlu na Školi znanosti o tlu i tehnologije na Kineskom poljoprivrednom sveučilištu u Pekingu, u e-poruci za Live Science.

Kako bi se poboljšala mehanička čvrstoća, nabijena zemlja zida uvijek je napravljena od gline, pijeska i drugih ljepila kao što je vapno od strane originalnih graditelja,” rekao je. Ovi sastojci predstavljaju plodno tlo za organizme koji grade “biokoru”.

biokora kineskog zida
biokora Kineskog zida

Kako bi ispitali snagu i cjelovitost Velikog zida, istraživači su prikupili uzorke iz osam različitih dijelova izgrađenih između 1368. pr. i 1644. pr. Kr. za vrijeme dinastije Ming. Otkrili su da je 67% uzoraka sadržavalo “biokoru”, koju je Xiao nazvao “inženjerima ekosustava”.

Koristeći prijenosne mehaničke instrumente, na licu mjesta iu laboratoriju, izmjerili su mehaničku čvrstoću uzoraka i stabilnost tla i usporedili te podatke sa segmentima zidova koji sadrže samo golu nabijenu zemlju, navodi se u priopćenju.

Otkrili su da su uzorci “biokore” ponekad tri puta jači od uzoraka obične nabijene zemlje. Prema studiji, uzorci koji sadrže mahovinu bili su posebno brojni.

To je zato što cijanobakterije i drugi oblici života unutar biokore izlučuju tvari, poput polimera, koje bi se “čvrsto povezale” zajedno sa zbijenim česticama tla, pomažući “ojačati njihovu strukturnu stabilnost” stvaranjem onoga što je u biti cement, rekao je Xiao. .

“Ove cementne tvari, biološki filamenti i agregati tla unutar sloja biokore konačno tvore kohezivnu mrežu jake mehaničke čvrstoće i stabilnosti protiv vanjske erozije”, rekao je Xiao.

izvor: Zanimobostidana.com

Molimo vas da internetski portali, ako kopirate originalni članak s naše stranice zanimljivosti dana, NAVEDITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV. Hvala vam!

otkrivena tajna trajnosti kineskog zida!otkrivena tajna trajnosti kineskog zida!


zanimljivostidana.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima