back to top

Proljetni vrtni radovi za uspješan razvoj biljaka

U razdoblju proljeća priroda intenzivno buja, budi se iz razdoblja zimskog sna, što zahtijeva odgovarajuće radove na uređenju. Iskoristite lijepo vrijeme i ugodne proljetne temperature za obnovu vašeg vrta, povrtnjaka ili voćnjaka. Početni radovi zahtijevaju zemljane radove, gnojidbu i orezivanje. Određene biljne vrste, poput cvijeća, zahtijevaju ranu proljetnu sadnju kako bi se postigla puna cvatnja do kasne jeseni. Za uzgoj i oplemenjivanje biljaka nije potrebno prethodno usavršavanje, već praćenje stanja biljaka i stjecanje novih iskustava tijekom uzgoja. Vrt vam pruža prekrasne plodove vašeg rada koje možete ubrati ili mirisati kroz razne cvjetne vrste.

dijete u ruci drži zemlju za cvijeće

Odabir mješovite zemlje za cvijeće potiče razvoj biljaka

Prilikom pripreme tla za proljetnu sadnju potrebno je pridržavati se agroekoloških savjeta i pratiti uvjete okoliša, a jedan od najvažnijih čimbenika je odabir kvalitetnog zemljišnog supstrata. Najbolju zemlju za cvijeće karakterizira mješavina organske tvari koja će potaknuti pravilan rast i razvoj biljaka.

S tlo za cvijeće predviđena je prihrana biljaka s posebnim osvrtom na sadržaj fosfora, magnezija, kalija i dušika. Adekvatan tlo za cvijeće Hranjiva se osiguravaju ujednačenim količinama, koje će biljka dalje koristiti ovisno o načinu sjetve i vremenskim prilikama okoline.

Svaka biljka ima različite potrebe, a njega izravno ovisi o vrsti cvijeta. Tlo za cvijeće u osnovi treba sadržavati organske i anorganske komponente koje izravno utječu na stimulaciju, ukorjenjivanje i razdoblje cvatnje.

Cvjetanje biljaka ovisi o načinu obrade tla i vrsti zemljišnog supstrata

Način obrade tla uvjetuje uspješno cvjetanje, razvoj i rast biljaka. Na temelju prethodnih analiza tla, koje uključuju kemijske i fizikalne analize tla, slijedi primjena zemljanog supstrata. tlo za cvijeće. Navedeni savjeti odnose se na pripremne radove i sadnju na velikim površinama, u cilju razvoja cvjećarstva.

Kod uzgoja cvijeća u većem ili manjem opsegu preporuča se ručna obrada tla, jer svaka cvjetna biljka zahtijeva posebne uvjete tla. Kvalitetan urod ovisi o odabiru zemljišnog supstrata, odnosno dovoljne količine stajnjaka, koji se smatra zaslužnim za zdravu sadnicu biljke.. Male površine za uzgoj cvijeća pogoduju primjeni tla za cvijeće s prirodnim sastojcima treseta, pijeska, karbona ili borove kore.

Obrada tla kao osnovni faktor proljetne pripreme

Kultivacijom se postiže osnovna priprema za pravilan rast i razvoj biljnih kultura. Ako se sadi cvijeće, obradom se zemlja za cvijeće ravnomjerno rasporedi, čime se čuva vlažnost i rahlost. Uzgojem se postiže učinak pune rodnosti i ranog razvoja ljetnica.

Tlu osigurajte dovoljno rahlosti koja će omogućiti cirkulaciju zraka i prodiranje korijena do najdubljih slojeva tla. Ovisno o dubini korijena biljaka dodajte organska gnojiva. Razdoblje cvatnje, rast i razvoj biljaka ovisi o uspješnosti pripreme i melioracije tla. Iskoristite razdoblje proljeća za aktivne radove koji će dovesti do pune boje do razdoblja kasne jeseni.

Primijenite savjete iskusnih vrtlara za zalijevanje biljaka

Uspješan rast i razvoj biljaka uz ravnomjernu apsorpciju hranjivih tvari ovisi o redovitom zalijevanju. Dovoljna količina svjetlosti, odnosno sunčeva svjetlost, prihranjivanje i zalijevanje ključni su čimbenici bujnog razvoja cvjetnjaka.. Iako se zalijevanje biljaka čini jednostavnim bez posebnih zahtjeva, potrebno je pridržavati se vremenskih savjeta iskusnih vrtlara.

Ako se u vanjskom vrtu nalazi veliki broj cvjetnih vrsta različitog karaktera, njihova kombinacija je učinak međusobne sinergije, odnosno simbioze staništa. Tijekom vrućih ljetnih dana biljke trebaju dovoljno vode koju će ravnomjerno koristiti tijekom dana. Navedeni slučaj zahtijeva zalijevanje u ranim jutarnjim satima, upravo zbog manje evapotranspiracije i bržeg presretanja.

Budući da biljka ravnomjerno dobiva vodu i nakupljenu vlagu od kiše, pri redovitom zalijevanju dodajte mineralna gnojiva u blažem obliku. Odlučite se za mineralni sastav supstrata zemlje koji dugotrajno osigurava zeleno lišće i bujne, mirisne cvjetove. Ovisno o veličini posude i ukorijenjenosti biljaka dozirati potrebnu količinu vode.

Koristite prirodne materijale kao što je malč za ukrašavanje cvjetnih površina. Osim dekorativnog ukrašavanja, malč utječe na održavanje vlažnosti tla, a istovremeno sprječava širenje korova.

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima