Zenica: Izvještaj o ispitivanju alergenog polena u zraku od 02.06. do 08.06. 2025. godine

Povoljni vremenski uvjeti, sunčano i izuzetno toplo vrijeme stvorili su odlične uslove za let polena što se posebno odnosi na polen trava.

Tokom cijele sedmice polen trava bio je prisutan u visokim koncentracijama

Već je naznačeno u ranijim izvještajima da trave predstavljaju veliku skupinu biljaka različitih vrsta zbog čega imaju dug period cvjetanja i njihov polen je zbog toga prisutan kroz duži vremenski period.

Polen trava posjeduje visok alergijski potencijal i može izazvati različite zdravstvene tegobe kod osoba koje su alergične na njihov polen.

Polen četinara (jela, bor, smrča) tokom cijele sedmice prisutan je umjerenim koncentracijama, a pojavila su se i prva polenova zrna lipe, ali bez opasnosti po zdravlje građana jer četinari i lipe su u grupaciji biljaka čiji polen ima nizak stepen alergenosti

Pored polena ovih biljaka polenski spektar obuhvata i polen javora, johe, breze, čempresa, bukve, jasena i to u tragovima odnosno niskim koncentracijama.

Od zeljastih-korovskih biljaka pronalazimo polen kiselica, bokvic, pepeljuge i koprive i to uglavnom u niskim koncentracijama.

U narednom periodu očekuje se nastavak visokih dnevnih tempertura sa suhim zrakom što će sve zajedno stvoriti povoljne uslove za let polena pogotova polena trava što će ujedno značiti i tegobe za osobe alergične na njihov polen.

Popis aeroalergenih biljaka i stepen alergenosti polena

Biljna vrstaNarodni nazivStepen alergenosti
DRVEĆE 

 

VISOK

Betula spp.breza
Corylus spp.lijeska
Alnus spp.joha
Fraxinus spp.jasen 

UMJEREN DO VISOK

Platanus spp.platan
Castanea sativapitomi kesten
Cupressaceae/Taxaceaečempresi/tise 

 

UMJEREN

Quercus spp.hrast
Ulmus spp.brijest
Carpinus spp.grab
Acer spp.javor 

 

NIZAK DO UMJEREN

Aesculus hippocastaneumdivlji kesten
Fagus silvaticabukva
Juglans regiaorah
Salix spp.vrba 

 

 

NIZAK

Populus spp.topola
Picea spp.smreka
Pinus spp.bor
Abies spp.jela
Tilia spp.lipa
TRAVE 

VISOK

Poaceaetrave
KOROVI 

 

VISOK

Ambrosia sppambrozija
Artemisia spp.pelin
Parietaria spp.crkvina
Rumex spp.kiselicaUMJEREN DO VISOK
Plantago spp.bokvicaNIZAK DO UMJEREN
Chenopodiaceaeloboda
UrticaceaekoprivaNIZAK

 

inz.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima