Pametni gradovi u Evropi i Aziji postaju sve brojniji, dok su sjevernoamerički gradovi pali u rangu, prema Indeksu pametnih gradova za 2024..
Od 10 najboljih pametnih gradova na listi, sedam je bilo u Evropi.
Ovogodišnji indeks izradila je Opservatorija za pametne gradove IMD Svjetskog centra za konkurentnost u saradnji sa Svjetskom organizacijom za pametne održive gradove (WeGO) sa sjedištem u Seulu, Južna Koreja.
Izvještaj rangira 142 pametna grada širom svijeta na osnovu podataka koje su analizirali istraživači, kao i odgovora na anketu 120 stanovnika svakog grada. Studija obuhvata pregled načina na koji infrastruktura i tehnologija dostupna u gradu utiču na performanse grada i kvalitet života njegovih stanovnika.
Dakle, šta je pametan grad?
Prema IMD-u, pametni grad je definisan kao „urbano okruženje koje primjenjuje tehnologiju kako bi poboljšalo prednosti i smanjilo nedostatke urbanizacije za svoje građane“.
Uz vrlo malo izuzetaka, gradovi u prvih 20 geografski su locirani u oblastima u kojima je društveno i ekonomsko okruženje relativno predvidljivo, čak i u odnosu na ukupnu klimu globalne neizvjesnosti.
Gradovi koji imaju dobre rezultate na listi takođe su razvili inicijative koje se brinu o cjelokupnom kvalitetu života njihovih građana.
„Takve inicijative su se fokusirale na razvoj zelenih površina i širenje mogućnosti za kulturne događaje i društveno povezivanje, na primjer“, navodi se u izvještaju.
„U većini ovih vodećih gradova takvi napori su kombinovani sa inovativnim strategijama za privlačenje i zadržavanje radne snage, podsticanje ulaganja na selektivan način [npr. za održivost] i rješavanje dugotrajnih pitanja vezanih za geografske nejednakosti i inkluziju“, navodi se u izveštaju.
Ovo je 10 najboljih pametnih gradova, prema Indeksu pametnih gradova za 2024:
- Cirih, Švajcarska
- Oslo, Norveška
- Kanbera, Australija
- Ženeva, Švajcarska
- Singapur
- Kopenhagen, Danska
- Lozana, Švajcarska
- London, Velika Britanija
- Helsinki, Finska
- Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati
Po prvi put od početka indeksa 2019. godine, postoji odsustvo sjevernoameričkih gradova među prvih 20.
„Koristeći trogodišnje pokretne prosjeke (tj. upoređujući prosječan rang grada za period 2021-24 sa onim u periodu 2020-23), značajan broj američkih gradova gubi tlo pod nogama“, navodi se u izveještaju.
“Ovo je posebno slučaj za Vašington, Denver i Los Anđeles (-12, -12 i -11 respektivno), ali i za San Francisko (-9), Njujork (-7) i Čikago ( -4).”
Najviše rangirani američki grad ove godine je Njujork koji je zauzeo 34. mjesto, a slijede ga Boston na 36. i Vašington, koji je na 50. mjestu.
Azija osvaja mjesta
Dok su evropski gradovi dominirali na listi, azijski gradovi takođe osvajaju dobre pozicije.
Evo 5 najboljih pametnih gradova u Aziji:
Singapur (5.)
Peking (13.)
Tajpej (16.)
Seul (17.)
Šangaj (19.)
Singapur je konstantno rangiran među prvih 10 pozicija od početka indeksa 2019. godine. Bio je na 7. mjestu od 2020. do 2023. — osim 2022. kada nije objavljena nijedna rang lista, a ove godine je skočio za dvije pozicije.
Tajpej je takođe skočio za 13 pozicija u prošloj godini, sa 29. u 2023. na 16. ove godine.
„Gradovi moraju osmisliti i usvojiti strategije koje mogu odoljeti testu budućnosti opterećene rastućim neizvjesnostima“ , rekao je Bruno Lanvin, predsjednik Opservatorije Smart City.
„Zabrinutosti u vezi sa zdravljem su i dalje velike, dok one vezane za klimu postaju još veće; mješavina komplikovana obnovljenim međunarodnim tenzijama. Povjerenje i dobro upravljanje postaju sve važniji, a značaj vještačke inteligencije (AI) u dizajnu i upravljanju gradom će se povećati”, rekao je u izvještaju.
„Koliko god to zvučalo kontraintuitivno, AI može pomoći gradovima da postanu više usmjereni na čovjeka“, dodao je Lanvin.
Naslovna fotografija: Marc-Olivier Jodoin, Unsplash
.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}